כירורגיה אורתופדית

לקבלת סקירה של נושאים עיקריים, לחץ על תוכן העניינים.

כירורגיה אורתופדית היא בעצם תחום האורתופדיה שכל עיסוקו בפגיעות טראומה, מחלות ומומים במערכת העצמות והשרירים. התחום כולל הכנה ומהלך של ניתוחים אורתופדיים התחום הזה התפתח בתחילה בטיפול בילדים ומכאן גם מקור השם אבל עם הזמן אורתופדיה הפכה להיות שם אחר לטיפול בעיוותים של עצמות, שרירים ועמוד השדרה בכל גיל, מקטן ועד גדול. אנו מכירים מושגים שלקוחים מעולם זה כמו: נעליים אורתופדיות, תיקי גב אורתופדיים וכדומה כאשר הרעיון מאחורי זה הוא התאמה של מוצר מסוים לגוף האדם באופן שיקל ויפחית את התחושות הפיזיות הלא נעימות הנובעות מליקויים שונים בגוף. לעיתים גם מדובר במוצרים אשר משמשים כמניעתיים. אם ננעל נעליים אורתופדיות, נשמור על התאמה למבנה כף הרגל וכך גם נוכל אולי להימנע מבעיות עתידיות. התחום הזה הוא רחב ואינו כפוף לתקינה ולכן פרוץ ולא בהכרח יעיל.

אורתופדיה כוללת בתוכה התייחסות לדלקות שרירים, מחלות של השלד והשרירים, בעיות יציבה והליכה, שברים ונקעים ברגליים ועוד אך אינה מתייחסת למחלות נוירולוגיות. כדי לעסוק בכירורגיה אורתופדית, יש צורך בלימודי רפואה מלאים ולאחר מכן לבצע התמחות בתחום זה של אורתופדית ילדים. ההתמחות נמשכת שש שנים ולעיתים ממשיכה בהתמחות נוספת למשך שנתיים שבה האורתופד מתמחה בכירורגיה מסוימת הקשורה לאיבר ספציפי , למשל כף יד, מפרקים, עמוד השדרה, ניתוחי גב לילדים ועוד.

איך מבוצע אבחון אורתופדי?

אורתופד הילדים יפגוש את הילד ויבדוק פיזית את האזור עליו הוא מתלונן . לרוב תבוצע גם בדיקת אולטרסאונד לבחינה מעמיקה יותר של הבעיה. לאחר שהאורתופד יאבחן את הבעיה, הוא יוכל לתת טיפול מתאים וימליץ על אביזרים אורתופדיים כמו נעליים, מחוך וכד׳ שיוכלו להפחית ולצמצם את הבעיה.
לייעוץ וקביעת תור חייגו עכשיו
דילוג לתוכן