אורתופד ילדים

לקבלת סקירה של נושאים עיקריים, לחץ על תוכן העניינים.
אורתופדיה היא ענף בתחום הרפואה שפירושו אורתו= יישור פדיה = ילדים. התחום הזה החל בעיסוק בבעיות אצל ילדים וכיום מטפלים בכל גיל. יחד עם זאת, התחום של אורתופדית ילדים הוא ענף בתוך תחום האורתופדיה שהוא ייחודי בפני עמנו ומצריך התמחות ומומחיות ייחודית. אורתופד ילדים המתמחה בתינוקת, ילדים ובני נוער – יוכל לאבחן ולייעץ בדיוק רב יותר את הטיפול המומלץ לילדים אשר ממשיכים לגדול ולכן ההתאמה לטיפול צריכה להיות מדויקת יותר לגיל.

למה לבחור באורתופד המתמחה בילדים ?

אורתופד ילדים הוא קודם כל מי שלמד וסיים לימודי רפואה קונבצניוליים במוסד אקדמי מוכר ולאחר תום הלימודים המשך להתמחות בכירורגיה אורתופדית וכירורגית ילדים. האורתופד מטפל בתינוקות, ילדים ובני נוער וזו התמחותו.

אורטופד ילדים לא יטפל במבוגרים והסיבה להבחנה הזו בכלל היא מכיוון שאצל ילדים הגוף נמצא בשלבי התפתחות עדיין שטרם הסתיימה ולכן כל העיוותים, המומים והבעיות האורתופדיות של ילדים מצריכות טיפול והתייחסות שונה מאשר אצל מבוגרים.

לדוגמא, בעקמת, ישנה משמעות רבה אם מדובר במבוגר או בילד וגם בקרב הילדים, חשוב האם מדובר בילד בגיל 10 או בגיל 15. גם במשך אבחון וטיפול יש הבדל כיוון שישנה משמעות למוטות שישימו בעמוד השדרה כדי ליישר את העקמת. בגיל שעדיין ישנה התפתחות וצמיחה לגובה, לא ישימו למשל מוטות מתכת אלא מוטות שניתן לכוונן כדי להתאים לצמיחה המתמשכת של הילד. אנחנו מבינים שישנה חשיבות רבה ומשמעות גדולה לבחירת אורטופד שהתמחותו היא בילדים ולא התמחות כללית

איך בוחרים אורתופד ילדים ?

בישראל המקצועיות של הרופאים הינה ברמה גבוהה והאורתופדים שמוסמכים לטיפול בילדים יוכלו לתת לכם טיפול ושירות טוב. יחד עם זאת, מכיוון שמדובר בילדים שחלקם צעירים בגילם, ישנה חשיבות רבה למי הרופא המטפל גם ברמה האנושית. חשוב שיהיה סבלני, אמפטי ורגיש לילד ויוכל להרגיע אותו ולהסביר לו מה עושים ואיך מטפלים. ולכן כשאתם פוגשים את הרופא לשיחת הכרות או ייעוץ, שימו לב – האם התקשורת אתו נעימה לכם, האם הוא מדבר ברוגע, האם הוא עונה על שאלות בסבלנות ותוך מתן כל המידע הדרוש.

חשוב שתרגישו בנוח לשאול את כל השאלות לגבי הטיפול וגם לגבי הבעיה האורתופדית וכמובן לקבל את כל התשובות הנכונות. זה בנוסף כמובן לניסיון המקצועי שחשוב לבדוק ולברר. האם טיפל בבעיות אורתופדיות, אילו סוגים של בעיות, האם ביצע ניתוחים ואם כן איזה סוג ניתוחים, אתגרים ומורכבויות בתהליכים שחווה כדי ללמוד עליו יותר, וכו׳. במידת הצורך אורתופד ילדים יראה שיש צורך בהתערבות כירורגית הוא יפנה אתכם למחלקה של כירורגיה אורתופדית וילווה אתכם לאורך כל התהליך, כדי לוודא שיקום מהיר ויעיל.

לייעוץ וקביעת תור חייגו עכשיו
אורתופד ילדים

טיפול בתינוקות עם בעיות אורתופדיות

תינוק עד גיל שנה הוא בשלב התפתחות חשוב מאד להמשך הגדילה וההתפתחות שלו ולכן חשוב מאד לשים לב לבעיות . בגיל 6 שבועות ניגשים לבצע בדיקת מפרק ירך. אין לזלזל בבדיקה זו כי אם תאובחן בעיה במפרק הירך זה דורש התייחסות וטיפול מיידי כדי למנוע בעיות ועיוותים בהמשך.

אם התינוק אינו מתפתח כמו שצריך, למשל אינו זוחל או אינו מתיישב, כדאי לשלול גם בעיות אורתופדיות שמקשות עליו לבצע פעולות אלו. את כל זה ניתן לעשות באמצעות רופא המשפחה. חשוב להתייעץ, לשתף ולא להתבייש לספר על בעיות שישנן כדי להביא לפתרונן המהיר

במה מטפל אורתופד ילדים ?

כמו באורתופדיה כללית, אורתופד הילדים מאבחן ומטפל בבעיות שלד ושרירים לרבות עיוותים בעמוד השדרה, בעיות וליקויים בגפיים התחתונות ובעמוד השדרה, שיתוק מוחין, עקמת, אי סימטריה בגפיים התחתונות, בעיות ברכיים, טיפול בעקמת ילדים ועוד.

כל תהליך טיפול מתחיל באבחון וייעוץ אורתופדי מה עושה הרופא האורתופד כאשר נפגש עם הילד והוריו? ראשית, הוא יבדוק מה ההיסטוריה המשפחתית כדי לוודא שאין בעיות רקע /בעיות גנטיות . בנוסף, הרופא יבצע בדיקות גופניות ובמקרים מסוימים יבקש מהורי הילד לבצע לו בדיקת רנטגן, או בדיקות נוספות. לאחר שיקבל את התמונה המלאה, אורתופד הילדים יאבחן את המצב, יסביר אותו להורי הילד וכמובן גם לילד במידה והוא בגיל בו הוא יכול להבין מה קורה, ולאחר מכן ימליץ על טיפול מתאים.

דילוג לתוכן